Borsa İstanbul A.Ş., MEKAG.E payında Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında brüt takas uygulayacağını duyurdu.

Şirketin Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) yayımlanan açıklamasına göre, MEKAG.E payında 27 Ekim 2023 tarihli işlemlerden (seans başından) 24 Kasım 2023 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar brüt takas uygulanacak. Brüt takas, alıcı ve satıcının işlem yaptığı günün sonunda hesaplarını karşılıklı olarak kapatması anlamına geliyor.

Açıklamada, ilgili payda halihazırda uygulanmakta olan ve VBTS kapsamında önceki aşamalarda tanımlanan tedbirlerin de (açığa satış ve kredili işlem yasağı tedbiri) brüt takas tedbirinin uygulandığı süre boyunca devam edeceği belirtildi.

Ayrıca, açıklamada, VBTS kapsamında getirilen tedbirlerin, payın işlem gördüğü pazarın/platformun işlem kuralları, pazar değişimi veya diğer nedenlerle uygulanan işlem esaslarından ayrı olarak değerlendirildiği ve VBTS tedbirlerinin diğer düzenlemeler veya kararlarla uygulamaya alınan işlem esaslarının geçerlilik süresinden ayrı olarak tedbir süresinin sonuna kadar uygulanmaya devam edeceği ifade edildi.

Bununla birlikte, açıklamada, Sermaye Piyasası Kurulu’nun 06/02/2023 tarihli kararı uyarınca Borsa İstanbul A.Ş. Pay Piyasası’nda ikinci bir duyuru yapılıncaya kadar tüm paylarda açığa satış işlemlerinin yasaklandığı hatırlatıldı.

MEKAG Halka Arz

5-6 Ekim tarihlerinde halka arz sürecini gerçekleştiren dev beton şirketi, 16.900.000 TL nominal değerli paylarını 25,00 TL fiyattan yatırımcılara sunmuştu.

Borsada Yüzde 164,17 Primlenen Şirket Sözleşme Açıkladı Borsada Yüzde 164,17 Primlenen Şirket Sözleşme Açıkladı

Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası A.Ş.'nin konsorsiyum liderliğini yürüttüğü halka arzın büyüklüğü 422 Milyon TL olarak kaydedilmişti.

MEKAG'ın fiili dolaşımdaki pay oranı ise yüzde 27,03 olarak belirtiliyor.

MEKAG, 12 Ekim tarihinde işleme başladığı günden bu yana 12. işlem gününde de tavan serisini bozmadan devam ediyor. 25,00 TL fiyattan halka arz olan şirket payları 27 Ekim tarihi saat 12.52 itibariyle yüzde 213 oranında bir yükseliş ile 78,25 TL'den işlem görüyor.

mekag-tavan-serisi

KAP Açıklaması

"Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında MEKAG.E payında 27/10/2023 tarihli işlemlerden (seans başından) 24/11/2023 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar brüt takas uygulanacaktır. İlgili payda halihazırda uygulanmakta olan ve VBTS kapsamında önceki aşamalarda tanımlanan tedbirler de (açığa satış ve kredili işlem yasağı tedbiri) brüt takas tedbirinin uygulandığı süre boyunca devam edecektir."