Kısıtlama getirilen 8 hissede açığa satış ve kredili işlem tedbiri, 1 hissede emir paketi tedbiri, 1 hissede ise yatırım aracı bazında tedbir uygulanarak, emir iptalinin, emir miktar azaltımı ile emir fiyat kötüleştirmesinin yasaklanması kısıtlamaları getirildi.

10 hissede işlemler kısıtlandı

Bugün (8 Aralık) seans bitiminde yapılan açıklamalarda şu detaylar paylaşıldı;

HURGZ Koduyla işlem gören Hürriyet Gazetecilik ve Matbaacılık paylarında, 9 Aralık tarihinden itibaren 1 ay süreyle mevcut "Açığa Satış Yasağına" ilave olarak "Kredili İşlem Yasağı" ve "Emir İptalinin, Emir Miktar Azaltımı ile Emir Fiyat Kötüleştirmesinin Yasaklanması" tedbirleri uygulanacak.

SPK Duyurdu!! 6 Ay Tedbir Ve Para Cezası SPK Duyurdu!! 6 Ay Tedbir Ve Para Cezası

8 Hissede Açığa Satış ve Kredili İşlem Kısıtlaması

Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında BARMA.E, BIOEN.E, GEREL.E, INTEM.E, KLGYO.E, KZBGY.E, MOBTL.E ve TUCLK.E payları 09/12/2022 tarihli işlemlerden (seans başından) 06/01/2023 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar açığa satışa ve kredili işlemlere konu edilemeyecektir.

Rhea Girişi #RHEAG Hisselerine Emir Paketi Tedbiri

Rhea Girişim #RHEAG, yapılan incelemelerin ardından, 9 Aralık seans başından, 6 Ocak 2023 seans sonuna kadar, emir paketi tedbiri ile işlem görecek.

Emir paketi tedbiri, "piyasa emri ve piyasadan limite emir girişinin kısıtlanması", "emir iptalinin, emir miktar azaltımı ile emir fiyat kötüleştirmesinin yasaklanması" ve "emir toplama bilgi yayınının kısıtlanması" uygulamalarını kapsamakta.