Acıselsan Acıpayam Selüloz Sanayi ve Ticaret A.Ş. (ACSEL) yeni üretim tesisini devreye aldı.

Savunma Devi İHA Üretimine Katılacak, Milyon Dolarlık Sözleşmeye İmza Attı Savunma Devi İHA Üretimine Katılacak, Milyon Dolarlık Sözleşmeye İmza Attı

Acıselsan Acıpayam Selüloz Sanayi ve Ticaret A.Ş. (ACSEL), Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yaptığı açıklamada, yıllık 2.500 ton SAF CMC (Karboksimetil Selüloz) kapasiteli yeni bir üretim tesisinin yapımının tamamlandığını ve üretim aşamasına geçildiğini duyurdu.

Şirket, bu yatırımın T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan almış olduğu Yatırım Teşvik Belgesi kapsamında gerçekleştirildiğini belirtti.

SAF CMC, selülozun kimyasal olarak değiştirilmesiyle elde edilen bir polimerdir. Gıda, kozmetik, ilaç, tekstil, kağıt, deterjan gibi birçok sektörde kullanılmaktadır.

Şirket, yeni üretim tesisinin yıllık 2.500 ton SAF CMC’nin yaklaşık %90’ını yurtdışına ihraç edeceğini ve yıllık ihracatına yaklaşık 8 milyon dolar katkı sağlayacağını öngördüğünü bildirdi.

ACSEL, selüloz ve türevleri üreten bir şirkettir. Şirket, Türkiye’nin ilk ve tek selüloz fabrikasıdır. ACSEL, yeni üretim tesisini devreye alarak hem üretim kapasitesini hem de ihracat potansiyelini artırmayı hedeflemektedir.

KAP Açıklaması

"03.12.2021 tarihli özel durum açıklamamıza konu; Şirketimizin, T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'dan almış olduğu "Yatırım Teşvik Belgesi"  kapsamında yapımına başlanan yıllık 2.500 ton SAF CMC (Karboksimetil Selüloz) kapasiteli yeni bir üretim tesisi inşa edilmesi ile ilgili yatırımımız bugün itibarıyla tamamlanmış olup, üretim aşamasına geçilmiştir.

Söz konusu yıllık 2.500 ton SAF CMC'nin yaklaşık %90'ı yurtdışı müşterilerimizden gelen taleplerin karşılanmasında kullanılacak olup, yıllık ihracatımıza katkısının yaklaşık 8.000.000 ABD Doları olması öngörülmektedir."