BMS Birleşik Metal Sanayi ve Ticaret A.Ş. (BMSTL) Kırşehir’de güneş enerjisi santrali kuracak.

Ülkemizin Sanayi Şirketinden Şok Temettü Kararı! Ülkemizin Sanayi Şirketinden Şok Temettü Kararı!

BMS Birleşik Metal Sanayi ve Ticaret A.Ş. (BMSTL), Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yaptığı açıklamada, Kırşehir’de yaklaşık 149 bin metrekare alanda 5,9 milyon dolar büyüklüğünde güneş enerjisi santrali (GES) yatırımı yapacağını duyurdu.

Şirket, yatırımın finansmanının kendi özkaynaklarından peşin karşılanan 612 bin dolarlık kısmına ek olarak, Kuveyt Türk Katılım Bankası ile 6 ayı geri ödemesiz, %11 yıllık kar payı oranı ve 48 ay vade ile leasing anlaşması yaptığını belirtti.

Şirket, GES yatırımının 6.243 kWp kurulu gücü, 9.948.000 kWh yıllık üretimi ve 2024 yılı ilk çeyreği sonunda tamamlanması planlandığını ifade etti.

Şirket, GES santrali ile elektrik tüketiminin %80’ini temiz enerji kaynaklarından sağlamayı ve enerji maaliyetlerinde yılda yaklaşık 1,1 milyon dolar tasarruf etmeyi amaçladığını bildirdi.

BMSTL, metal sanayi ve ticaret sektöründe faaliyet gösteren bir şirkettir. Şirket, alüminyum, bakır, pirinç, bronz gibi metallerin üretimi, işlenmesi ve satışını yapmaktadır.

Şirketin hisseleri Borsa İstanbul’da (BIST) işlem görmektedir. BMSTL, Kırşehir’de yapacağı GES yatırımı ile hem çevreci hem de verimli bir üretim modeline geçmeyi hedeflemektedir.

KAP Açıklaması

"Şirketimizin Kırşehir'de yaklaşık 149.000 m² alanda yapılması planlanan 5,9 Mio USD büyüklüğündeki GES yatırımının finansmanına ilişkin özkaynaklarımızdan peşin (nakden) karşılanan 612.484 USD'lik kısma ek, yatırımın geri kalan kısmının finansmanı için Kuveyt Türk Katılım Bankası ile 6 ayı geri ödemesiz %11 yıllık kar payı oranı ve eşit taksitlere bölünmüş 48 ay vade ile leasing anlaşması yapılmıştır.

Yerleşim ve simülasyon çalışmalarında 6.243 kWp kurulu gücün konuşlandırılması, tesisin beklenen yıllık üretiminin 9.948.000 kWh olması ve GES santralinin 2024 yılı ilk çeyreği sonunda tamamlanması planlanmaktadır.

Santral kurulumu ile üretim maaliyetlerimizin en önemli kalemlerinden enerji maaliyetlerinde yılda yaklaşık 1,1 mio USD tasarruf ederek, elektrik tüketimimizin %80'ini temiz enerji kaynaklarından sağlamayı amaçlamaktayız."