Türkiye'de bugün gündeme düşen haberlere göre Arçelik kurumsal markasını Beko adı altında toplayacağını açıkladı. Koç Holding bünyesinde yer alan Arçelik markası Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP)'a yaptığı açıklama da yurt içerisinde ki faaliyetlerini sürdüreceğini fakat artık markanın tüm dünya genelinde Beko markasıyla birleşeceğini ifade etti.

BofA O Hisse İçin Hedef Fiyatı Yükseltti! 'AL' Önerisinde Bulundu BofA O Hisse İçin Hedef Fiyatı Yükseltti! 'AL' Önerisinde Bulundu

Beko dünya çapında 57 ülkedeki iştirakleri aracılığıyla 55 bin çalışanıyla faaliyet gösteriyor. Şirketin Türkiye, İngiltere, İtalya, Romanya, Slovakya, Polonya, Güney Afrika, Rusya, Pakistan, Hindistan, Bangladeş, Tayland ve Çin'de 45 üretim tesisi bulunuyor.

Şirketten Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) yapılan açıklamaya göre, karar globalleşme stratejisi kapsamında alındı.

ARÇELİK BEKO İLE BİRLEŞTİ

Arçelik tarafından KAP'a yapılan açıklamada aşağıda ki ifadelere yer verildi:

"Globalleşme stratejimiz kapsamında Arçelik A.Ş.'nin, Türkiye dahil tüm coğrafyalardaki kurumsal markası bundan sonra Beko olarak kullanılacak olup böylece, tüm dünyadaki çalışanlarımız ve operasyonlarımızın ortak bir kurumsal marka çatısı altında bir araya getirilmesi hedeflenmektedir. Bu kapsamda yurtdışı bağlı ortaklıklarımızın kurumsal unvanları da Beko kurumsal markasını içerecek şekilde değiştirilmektedir. Şirketimiz Türkiye'deki faaliyetlerini Arçelik Pazarlama A.Ş. üzerinden başta Arçelik olmak üzere yerel değer yaratan tüm markaları ile (Arçelik, Beko, Grundig, Altus, Leisure) sürdürmeye devam edecektir.

KAP SONRASI HİSSE TAVAN YAPTI

Ekran Resmi 2024 04 04 18.15.25

Arçelik tarafından Beko ile birleşmeyle ilgili KAP'a yapılan açıklama sonrası hisse aynı gün yüzde 7,20 oranında tavan yaparken fiyatı ise 158,20 TL'ye yükseldi.

Editör: Umut Köse