Borsa İstanbul, bazı hisse senetleri ve yatırımcılarla ilgili olarak piyasa düzenini korumak amacıyla çeşitli önlemler aldığını duyurdu.

Buna göre, Adel Kalemcilik (ADEL) ve Euro Kapital Yatırım Ortaklığı (EUKYO) hisseleri, Kasım ayı boyunca tek fiyat yöntemiyle işlem görmeye devam edecek. Akmerkez GMYO (AKMGY) hisseleri ise aynı süre zarfında açığa satış ve kredili işlemlere kapatılacak.

Türker Proje Gayrimenkul (TURGG) hisselerinde ise brüt takas uygulaması getirildi. Bu uygulama sayesinde, alıcı ve satıcılar arasındaki menkul kıymet ve nakit transferi işlem gününün sonunda gerçekleştirilecek.

Vanet Gıda (VANGD) hisseleri de Kasım ayında internet üzerinden emir verilemeyecek şekilde kısıtlandı. Bu hisselerde sadece aracı kurumlar vasıtasıyla emir iletimi yapılacak.

BİST'de İşlem Gören Şirket, ABD'de 300 Milyon Dolarlık Dev Finansman Alacak BİST'de İşlem Gören Şirket, ABD'de 300 Milyon Dolarlık Dev Finansman Alacak

Birikim Varlık Yönetim (BRKVY) ve Uzertaş Boya (UZERB) hisselerinde de emir paketi tedbiri uygulanacak. Bu tedbir kapsamında, piyasa emri ve piyasadan limite emir girişi yasaklanacak, emir iptali, emir miktar azaltımı ve emir fiyat kötüleştirmesi yapılamayacak. Ayrıca, emir toplama bilgi yayını da sınırlandırılacak.

Borsa İstanbul, bu tedbirlerin 1 Kasım 2023 tarihinden itibaren geçerli olacağını ve 30 Kasım 2023 tarihine kadar devam edeceğini bildirdi. Ayrıca, bu hisselerde daha önce uygulanan diğer tedbirlerin de süresinin uzatıldığını duyurdu.

CEOEM Paylarındaki İşlemleri İçin 6 Kişiye Yaptırım Uygulandı

Borsa İstanbul, CEO Event Medya (CEOEM) hisselerinde piyasa düzenini sağlamak için ek önlemler alacağını açıkladı.

Buna göre, CEO Event Medya hisseleri Kasım ayı boyunca hem açığa satışa hem de kredili işlemlere kapalı olacak. Ayrıca, bu hisselerde brüt takas uygulaması yapılacak. Bu uygulama ile alıcı ve satıcılar arasındaki menkul kıymet ve nakit transferi işlem gününün sonunda gerçekleşecek.

Borsa İstanbul, ayrıca CEOEM hisselerindeki işlemler nedeniyle 6 kişiye de çeşitli yaptırımlar getirdiğini duyurdu. Bu kişiler arasında Timuçin Ersöz, Fikret Aydoğan, Baran Cidal, Nevim Ersöz, Nihan Yıldız ve Çağlar Kacar bulunuyor. Bu kişiler Kasım ayından itibaren 3 ay süreyle hem açığa satış hem de kredili işlem yapamayacaklar. Ayrıca, bu kişiler internet üzerinden emir veremeyecekler ve brüt takas uygulamasına tabi olacaklar.

Borsa İstanbul, bu tedbirlerin 1 Kasım 2023 tarihinden itibaren geçerli olacağını ve 30 Kasım 2023 tarihine kadar devam edeceğini bildirdi.

Bir Kişiye 3 Farklı Yasak Uygulandı

Borsa İstanbul, bazı hisse senetlerinde piyasa düzenini bozan işlemler yapan Aziz Uzun adlı yatırımcıya çeşitli yaptırımlar getirdiğini açıkladı.

Buna göre, Aziz Uzun Kasım ayı boyunca Sanko Pazarlama (SANKO), Vanet Gıda (VANGD), Temapol Polimer (TMPOL) ve Carrefoursa (CRFSA) hisselerinde hem açığa satış hem de kredili işlem yapamayacak.

Borsa İstanbul, ayrıca Aziz Uzun’un internet üzerinden emir vermesini yasaklarken, brüt takas tedbiri de uygulandığını açıkladı.