Borsa İstanbul, 2 hisse senedi için önleyici tedbir kararı aldı.

BİST’ten yapılan açıklamada, Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında, Prizma Press Matbaacılık #PRZMA ve Safkar Ege #SAFKR paylarının 19 Aralık 2023’ten 18 Ocak 2024’e kadar kısıtlamalara tabi tutulacağı belirtildi.

SAFKR-ve-PRZMA-tedbir-karari

Buna göre, PRZMA payları, belirtilen tarihler arasında kredili işlemlere konu edilemeyecek. SAFKR payları ise brüt takas uygulamasına maruz kalacak.

Ayrıca, SAFKR paylarında daha önce uygulanan kredili işlem yasağı tedbiri de brüt takas süresince devam edecek.

Bu tedbirler, hisse senetlerinde aşırı dalgalanma, spekülatif hareket, manipülasyon veya suiistimal riski tespit edildiği için alınıyor.

BİST tarafından yapılan KAP açıklaması şu şekilde:

"Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında SAFKR.E paylarında 19/12/2023 tarihli işlemlerden (seans başından) 18/01/2024 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar brüt takas uygulanacaktır. İlgili payda halihazırda uygulanmakta olan ve VBTS kapsamında önceki aşamalarda tanımlanan tedbirler de (kredili işlem yasağı tedbiri) brüt takas tedbirinin uygulandığı süre boyunca devam edecektir.

Üretim Artışı Sonrası Milyon Dolarlık Anlaşma İmzaladı Üretim Artışı Sonrası Milyon Dolarlık Anlaşma İmzaladı

Not: VBTS kapsamında getirilen tedbirler, payın işlem gördüğü pazarın/platformun işlem kuralları, pazar değişimi veya diğer nedenlerle uygulanan işlem esaslarından ayrı olarak değerlendirilir. Buna göre VBTS tedbirleri diğer düzenlemeler veya kararlarla uygulamaya alınan işlem esaslarının geçerlilik süresinden ayrı olarak tedbir süresinin sonuna kadar uygulanmaya devam eder."