Yenilenebilir enerji şirketleri arasında baş sıralarda bulunan Say Yenilenebilir Enerji (SAYAS) yaptığı KAP açıklamasında yatırımın detaylarını kamuoyuna sundu.

say-yenilenebilir-enerji-sayas-ges-yatirimi

Son birkaç yıldır enerji sektöründe yaşanan gelişmeler, etkisini hız kesmeden sürdürüyor. Yatırımcıların enerji firmalarına olan ilgileri ise bu alanda faaliyet sağlayan bazı borsa şirketlerinin hisse senetlerine oldukça olumlu yönde katkıları oluyor.

Say Yenilenebilir Enerji ise hem Türkiye'nin hem de Borsa İstanbul'un en önemli enerji şirketlerinin arasında bulunuyor.

Dev şirket SAYAS, Kamuyu Aydınlatma Platformunda (KAP) yaptığı açıklamada yeni güneş enerjisi santrali (GES) projesine ilişkin açıklamalarda bulundu.

SAYAS, Elektrik Tüketiminin Tamamını GES İle Karşılayacak

SAYAS, yatırımı devam eden fabrika binasına sürdürülebilirlik ilkeleri çerçevesinde, elektrik giderlerinde yeşil enerji kaynaklarından yararlanmak ve karbon ayak izini azaltmak hedefi ile Güneş Enerjisi Santrali ("GES") kurulumuna karar verildiğini pay sahiplerine duyurdu.

Bu yatırım ile SAYAS'ın elektrik enerjisi tüketiminin tamamı, yapılacak GES yatırımıyla karşılanacak ve işletme maaliyetlerinde de azaltıcı bir etki yaratacak.

Yatırıma Ayrılan Bütçe 600.000 Euro Olacak

Yenilenebilir enerji şirketinin yaptığı bildirime göre ilgili yatırımın toplam bütçesinin yaklaşık 600.000 Euro olması tahmin ediliyor.

Konu ile ilgili gerekli izinlerin alınması, anlaşma yapılması ve yatırım teşvik belgesine başvurulması süreçlerine ilişkin çalışmalara en yakın zamanda şirket Yönetim Kurulu tarafından başlanacak.

SAYAS KAP Açıklaması

SAYAS'ın güneş enerjisi santrali (GES) yatırımına ilişkin yayımladığı KAP bildirimi şöyle:

2,2 Milyar TL'lik Dev Alım Yapıldı! Yatırım Şirketinin En Çok Aldığı Hisseler 2,2 Milyar TL'lik Dev Alım Yapıldı! Yatırım Şirketinin En Çok Aldığı Hisseler

"Şirketimiz Yönetim Kurulu tarafından, yatırımı devam eden fabrika binamıza, sürdürülebilirlik ilkeleri çerçevesinde, elektrik giderlerimizde yeşil enerji kaynaklarından yararlanmak ve karbon ayak izini azaltmak hedefi ile Güneş Enerjisi Santrali ("GES") kurulumuna karar verilmiştir.

Bu yatırım ile elektrik enerjisi tüketimimizin tamamı, yapılacak GES yatırımıyla karşılanacak olup, işletme maaliyetlerinde de azaltıcı bir etki yaratacaktır.

İlgili yatırımın toplam bütçesi yaklaşık 600.000 EUR olması tahmin edilmektedir.

Konu ile ilgili gerekli izinlerin alınması, anlaşma yapılması ve yatırım teşvik belgesine başvurulması süreçlerine ilişkin çalışmalara başlanacaktır."

Yasal Uyarı

Yatırım tavsiyesi değildir. İçeriğin tamamı halka açık verilerden derlenmiştir.