Altınyağ Madencilik ve Enerji Yatırımları Sanayi ve Ticaret A.Ş. (ALMAD), Başarıarge Enerji Teknolojileri Elektrik Elektronik Yazılım Makine Sanayi Taahhüt ve Ticaret A.Ş. ile önemli bir anlaşma imzaladı.

Bu anlaşma kapsamında, payları tamamen satıcıya ait olan Ören Enerji Üretim A.Ş., Gardenya Enerji Üretim A.Ş. ve Narlıdere Enerji Üretim A.Ş. şirketlerinin paylarının %100’ü ALMAD tarafından satın alınacak.

Bu üç şirket toplamda 2,587 MW güneş enerjisi santrali (GES) kapasitesine sahip.

Çates Elektrik (CATES) Halka Arz Sonuçları Açıklandı, Kaç Lot Verdi? Çates Elektrik (CATES) Halka Arz Sonuçları Açıklandı, Kaç Lot Verdi?

ALMAD, durum tespiti incelemesi yapacak ve satın alınacak şirketlerle ilgili detaylı incelemeler gerçekleştireceğini bildirdi.

ALMAD, satın alma sürecinin 8 hafta süreceğini planlıyor.

ALMAD Hakkında

Altınyağ Madencilik ve Enerji Yatırımları Sanayi ve Ticaret A.Ş. (ALMAD), Türkiye’nin en eski ve köklü sanayi kuruluşlarından biridir. 1962 yılından bu yana bitkisel yağ üretimi yapmaktadır. ALMAD, 53 milyon TL’lik yatırım alarak üretim ve finansman yapısını güçlendirmiş, hedeflerini büyütmüş ve iddiasını küresel pazara taşımıştır. Ayrıca 2020 yılı sonunda T.C. Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafından ihale ile satışa çıkarılan Malkara Kömür İşletmeleri Ticari ve İktisadi Bütünlüğü’nün Tekirdağ-Malkara’da bulunan maden sahasını bünyesine katmıştır. ALMAD, madencilik sektöründe önemli yatırımlar yapmış ve stratejik hamleler gerçekleştirmiştir.

KAP Açıklaması

"Şirketimiz Altınyağ Madencilik ve Enerji Yatırımları Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Alıcı) ile Başarıarge Enerji Teknolojileri Elektrik Elektronik Yazılım Makine Sanayi Taahhüt ve Ticaret Anonim Şirketi (Satıcı) arasında, paylarının tamamı satıcıya ait olan, Ören Enerji Üretim Anonim Şirketi, Gardenya Enerji Üretim Anonim Şirketi ve Narlıdere Enerji Üretim Anonim Şirketi paylarının %100’ünün Şirketimiz tarafından satın alınmasına yönelik bağlayıcı olmayan ön protokol imzalanmıştır.

Payları alınması planlanan 3 şirket bünyesinde toplam 2,587 MW  enerji üretim kapasitesine sahip Güneş Enerji santrali (GES) bulundurmaktadır. Şirketimiz Altınyağ Madencilik ve Enerji Yatırımları Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi tarafından durum tespiti incelemesi yürütülecek olup, bu süreçte payları alınacak olan şirketlere yönelik incelemeler yürütülecektir. Satın alma sürecinin 8 hafta sürmesi planlanmaktadır.

Gelişmeler hakkında bilgilendirme yapılacaktır."