Kervan Gıda Sanayi Ve Ticaret A.Ş. (KRVGD) güneş enerji santrali (GES) yatırımını duyurdu.

Şirket, GES projesini MV Grup Danışmanlık Mühendislik İnşaat Limited Şirketi (Yüklenici) ile birlikte gerçekleştirecek. İmzalanan anlaşmaya göre, GES projesinin 2024 yılının Ocak ayında faaliyete geçmesi öngörülüyor. KRVGD, güneş enerjisi santrali sayesinde enerji maliyetlerini yılda 5 milyon dolar azaltmayı hedefliyor.

KAP Açıklaması

Enerji yatırımının beraberinde edilecek tasarruf miktarı ve GES projesine ilişkin Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden yapılan bildirim ise şu şekilde:

"Dünyada kendi kategorisindeki en büyük 5 şirket arasına giren Kervan Gıda, global marka olma yolundaki büyüme serüvenine sürdürülebilirlik ve karlılık ekseninde de katkı sağlayacak aksiyonları almaya devam etmektedir.

Şirketimiz; Manisa İli, Demirci İlçesi, Sevinçler Köyü mevkiinde bulunan yaklaşık 325 dönüm arazi üzerine 25.000 kWp kapasiteli fotovoltaik güneş enerji santralinin yapımı konusunda MV Grup Danışmanlık Mühendislik İnşaat Limited Şirketi (Yüklenici) ile anlaşma imzalamıştır. Buna istinaden Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'ndan gerekli çağrı mektubu alınmış olup yatırıma başlama kararı verilmiştir. Yatırımın toplam bedeli (arazi, santral ve santral yapım maliyeti) 20.750.000 Amerikan Doları seviyesindedir. 

İlgili santral 2024 yılının Ocak ayından itibaren kademeli olarak devreye alınacaktır. 2024 yılının Haziran ayında ise santralin tamamen devreye girmesi planlanmaktadır. Santral tamamen devreye girdiğinde Şirketimizin Türkiye'deki üretim tesislerinin enerji maliyetlerinin tamamını karşılaması amaçlanmaktadır. Böylelikle bugünkü fiyatlarla yıllık yaklaşık 5.000.000 Amerika Doları (yaklaşık 130.000.000 TL) elektrik gideri tasarrufu yapılacaktır. Bu yatırımın yıllık konsolide FAVÖK marjımıza katkısının 170 baz puan seviyesinde olması öngörülmektedir.

Daha önceki Özel Durum Açıklamalarımızda bildirmiş olduğumuz Manisa İli Gördes İlçesi'nde ve Burdur İli Kemer İlçesi'nde satın aldığımız toplam 418.320 metrekare arsalarımız da önümüzdeki süreçte değerlendirilmek üzere projelendirilecektir.

Merakla Beklenen Bedelsiz Artırımın Detayları Duyuruldu Merakla Beklenen Bedelsiz Artırımın Detayları Duyuruldu

Kamuoyuna saygıyla duyurulur."