Borsa İstanbul A.Ş. (BİST), Kent Gıda Maddeleri Sanayii ve Ticaret A.Ş. (KENT.E), Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası A.Ş. (KLNMA.E) ve Orma Orman Mahsulleri Entegre Sanayi ve Ticaret A.Ş. (ORMA.E) paylarında Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında emir paketi tedbiri uygulayacağını duyurdu.

BİST'in Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) yayımlanan açıklamasına göre, emir paketi tedbiri, piyasa emri ve piyasadan limite emir girişinin kısıtlanması, emir iptalinin, emir miktar azaltımı ile emir fiyat kötüleştirmesinin yasaklanması ve emir toplama bilgi yayınının kısıtlanması uygulamalarını kapsıyor. Tedbir, 30/10/2023 tarihli işlemlerden (seans başından) 29/11/2023 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar geçerli olacak.

Savunma Devi İHA Üretimine Katılacak, Milyon Dolarlık Sözleşmeye İmza Attı Savunma Devi İHA Üretimine Katılacak, Milyon Dolarlık Sözleşmeye İmza Attı

Açıklamada, ilgili paylarda halihazırda uygulanmakta olan ve VBTS kapsamında önceki aşamalarda tanımlanan tedbirlerin de (açığa satış ve kredili işlem yasağı ile brüt takas tedbirleri) emir paketi tedbirlerinin uygulandığı süre boyunca devam edeceği belirtildi.

Ayrıca, açıklamada, VBTS kapsamında getirilen tedbirlerin, payın işlem gördüğü pazarın/platformun işlem kuralları, pazar değişimi veya diğer nedenlerle uygulanan işlem esaslarından ayrı olarak değerlendirildiği ve VBTS tedbirlerinin diğer düzenlemeler veya kararlarla uygulamaya alınan işlem esaslarının geçerlilik süresinden ayrı olarak tedbir süresinin sonuna kadar uygulanmaya devam edeceği ifade edildi.

Bununla birlikte, açıklamada, Sermaye Piyasası Kurulu’nun 06/02/2023 tarihli kararı uyarınca Borsa İstanbul A.Ş. Pay Piyasası’nda ikinci bir duyuru yapılıncaya kadar tüm paylarda açığa satış işlemlerinin yasaklandığı hatırlatıldı.