Borsa İstanbul’da işlem gören Fonet Bilgi Teknolojileri A.Ş. (FONET) ve LDR Turizm (LIDER) hisselerinde bedelsiz bölünme işlemi gerçekleştirilecek.

İki şirketin, Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden yapacağı bildirimle bedelsiz bölünme tarihlerini bu hafta içinde açıklaması bekleniyor.

Halka Arz Sonrası Milyarlık Satın Alımı Duyurdu Halka Arz Sonrası Milyarlık Satın Alımı Duyurdu

Bedelsiz bölünme işlemi, şirketlerin iç kaynaklarını sermayeye dönüştürerek hisse senedi sayısını artırması anlamına geliyor. Bu işlem sonucunda, hissedarlar, sahip oldukları hisse senedi sayısına göre bedelsiz pay alıyor. Bedelsiz bölünme işlemi, hisse senedi fiyatını düşürerek likiditeyi artırma ve yatırımcı ilgisini çekme amacı taşıyor.

FONET ve LIDER hisselerinde bedelsiz bölünme oranları ve yeni sermaye tutarları şöyle:

  • FONET: Şirketin mevcut sermayesi 40 milyon liradan, iç kaynaklardan %260 oranında artırılarak 144 milyon liraya yükseltilecek. Buna göre, FONET hissedarları, her bir hisse senedi için 2,6 adet bedelsiz pay alacak.
  • LIDER: Şirketin mevcut sermayesi 66 milyon liradan, iç kaynaklardan %150 oranında artırılarak 165 milyon liraya çıkartılacak. Buna göre, LIDER hissedarları, her bir hisse senedi için 1,5 adet bedelsiz pay alacak.

FONET ve LIDER hisselerinde bedelsiz bölünme işlemi, şirketlerin genel kurul kararlarına göre yapılacak. Şirketler, bedelsiz bölünme işleminin gerçekleşeceği tarihi KAP üzerinden duyuracak. Yatırımcılar, bu tarihten itibaren bedelsiz paylarını alabilecek.