Ford Otomotiv Sanayi A.Ş. (FROTO), yeni nesil ticari araçlar için 2 milyar euroluk yatırımı açıkladı.

FROTO, yeni nesil 1 tonluk orta ticari araçlar için 2021-2025 yılları arasında 2 milyar euro tutarında yatırım planı kapsamında, Eylül 2023 sonu itibarıyla yaklaşık 1 milyar euro yatırım harcaması gerçekleştirdiğini açıkladı.

Şirket, Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yaptığı açıklamada, yeni nesil 1 tonluk orta ticari araçların Yeniköy Fabrikası’nda üretileceğini ve fabrikanın kapalı alanının ve üretim kapasitesinin artırıldığını duyurdu.

Buna göre, Yeniköy Fabrikası’nda 4 Kasım 2023 tarihinde faaliyete geçecek olan yeni nesil 1 tonluk orta ticari araç olan ‘Yeni Nesil Ford Transit Custom’ ailesinin dizel versiyonunun üretimine başlanacak. 2024 yılının ilk yarısında ise Yeni Nesil Ford Transit Custom’ın şarj edilebilir hibrit elektrikli PHEV (Plug-In Hybrid) ve tam elektrikli versiyonlarının üretilmesi planlanıyor.

Halka Arz Sonrası Yüzde 89 Yükselmişti, Yurt Dışında Telekomünikasyon Ağı Kuracağını Açıkladı Halka Arz Sonrası Yüzde 89 Yükselmişti, Yurt Dışında Telekomünikasyon Ağı Kuracağını Açıkladı

Yeni nesil içten yanmalı ve elektrikli araçları bir arada üretebilecek olan Yeniköy Fabrikası, yıllık ortalama 405.000 adetlik yeni nesil 1 tonluk orta ticari araç üretim kapasitesine sahip olacak.

Diğer yandan, Gölcük Fabrikası’ndaki 1 ton ticari araç üretimi Yeniköy Fabrikası’na kaydırıldı; Gölcük Fabrikası’nda Transit modelinin üretimine odaklanıldı ve Transit modeli için üretim kapasitesi 207.000 adet olarak güncellendi.