Eczacıbaşı İlaç, Gensenta’nın %99.96’sını temsil eden payların Amgen’den 135.000.000 ABD Doları karşılığı Türk Lirası bedelle satın alınması amacıyla hisse alım-satım sözleşmesinin imzalandığını duyurdu.

Gece yapılan KAP açıklamasının ardından, dün 10,00 TL ile kapanış yapan #ECILC hisseleri gün içeriçsinde 10,78 TL’ye kadar ulaştı.

Gensenta paylarının alımına ilişkin şirket tarafından yapılan açıklamanın tamamı şöyle,

Bir Satış Daha Geldi! Yönetim Kurulu Milyonluk Hisse Satışını Açıkladı Bir Satış Daha Geldi! Yönetim Kurulu Milyonluk Hisse Satışını Açıkladı

gensenta 1

Şirketimiz ile Amgen İlaç Ticaret Limited Şirketi  ("Amgen") arasında, Gensenta İlaç Sanayi ve Ticaret A.Ş.'nin ("Gensenta") sermayesinin %99.96'sını temsil eden payların Amgen'den 135.000.000 ABD Doları karşılığı Türk Lirası (*) bedelle  satın alınması amacıyla, 28 Haziran 2022 tarihli bir Hisse Alım-Satım Sözleşmesi ("Sözleşme") imzalanmıştır(**). 

Hisse devrinin gerçekleşmesi, Rekabet Kurulu izni dahil gerekli izin ve onayların alınarak, Sözleşmede belirlenen diğer kapanış koşullarının yerine getirilmesine bağlıdır. Satın alma bedelinin tamamı; hisse devir işleminin tamamlanması ile Amgen'e ödenecektir. 

1923 yılında laboratuvar, 1957 yılında Mustafa Nevzat İlaç Sanayii A.Ş. unvanı ile kurulan, bugünkü adıyla Gensenta, Türkiye'nin en eski ve köklü ilaç firmalarından biridir. 2012 yılında Amgen tarafından satın alınan şirket, 2020 yılında Gensenta adını alarak faaliyetlerine devam etmiştir. Gensenta yaklaşık 800 kişilik kadrosu ve dünya standartlarında üretim yetkinliğine sahip teknoloji tesisleriyle ülkemizin önemli jenerik ilaç, biyobenzer ilaç ve ilaç ham maddesi üreticilerindendir. 

Şirketimiz, söz konusu işlemle Gensenta'nın üretim ve ar-ge yetkinliğini, yurt içi ve yurt dışında bulunan müşteri portföyünü ve marka haline gelmiş birçok ilacı barındıran geniş ürün yelpazesini bünyesine katacaktır.