BİST'de İşlem Gören Holding, ASTOR ile Milyon Dolarlık Sözleşmeye İmza Attı BİST'de İşlem Gören Holding, ASTOR ile Milyon Dolarlık Sözleşmeye İmza Attı

Borsa İstanbul, sermaye piyasası kurallarına göre volatilite bazlı tedbir sistemi (VBTS) kapsamında iki payda işlem kısıtlaması uyguladığını açıkladı.

BİST, Smartiks Yazılım A.Ş. (SMART.E) ve Yeşil Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. (YGYO.E) paylarının 2 Ekim 2023 tarihli işlemlerden (seans başından) 1 Kasım 2023 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar açığa satışa ve kredili işlemlere konu edilemeyeceğini duyurdu.

QNBFB'ye İnternet Emir Yasağı Getirildi

Borsa İstanbul tarafından KAP'a yapılan bildirimde, SPK kurallarına göre VBTS kapsamında QNB Finansbank A.Ş. (QNBFB.E) payında işlem kısıtlaması uygulandığı duyuruldu.

Borsa İstanbul, QNB Finansbank payının 2 Ekim 2023 tarihli işlemlerden (seans başından) 1 Kasım 2023 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar internet emir yasağı ile işlem göreceğini açıkladı.

BİST, ilgili payda halihazırda uygulanmakta olan açığa satış ve kredili işlem yasağı, brüt takas, emir paketi ve tek fiyat işlem yöntemi tedbirlerinin de internet emir yasağı tedbirinin uygulandığı süre boyunca devam edeceğini belirtti.

İki Hisse Emir Paketi Tedbiri İle İşlem Görecek

BVBTS kapsamında iki payda ise işlem kısıtlaması getirildi.

Borsa İstanbul, Uşak Seramik Sanayi A.Ş. (USAK.E) ve Euro Yatırım Ortaklığı A.Ş. (EUYO.E) paylarının 2 Ekim 2023 tarihli işlemlerden (seans başından) 1 Kasım 2023 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar emir paketi tedbiri ile işlem göreceğini duyurdu.

Borsa İstanbul, emir paketi tedbirinin, piyasa emri ve piyasadan limite emir girişinin kısıtlanması, emir iptalinin, emir miktar azaltımı ile emir fiyat kötüleştirmesinin yasaklanması ve emir toplama bilgi yayınının kısıtlanması uygulamalarını kapsadığını belirtti.

BİST, işlem kısıtlamalarının piyasa istikrarını ve güvenliğini sağlamak amacıyla alındığını ifade etti.