Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) 25 Ocak 2024 tarihinde 2024-6 numaralı bültenini yayınladı. Yayınlanan bu bültende SPK, Amerikalı yatırım bankası olan (BofA)'nın faaliyetlerine onay verdiğini duyurdu. SPK'nın onay verdiği bu hizmetlerin başında, genel saklama hizmeti yer almaktadır.

SPK'nın onayladığı bu hizmetlere göre, Bank of America Yatırım Bank AŞ’nin genel saklama hizmeti faaliyetinde bulunmasına izin verilmesi talebinin olumlu karşılanmasına karar verildi. Genel saklama hizmeti; Yetkili olunan ve işlemi yapılan yatırım hizmet ve faaliyetlerinden bağımsız olarak sunulan saklama hizmetidir. Portföy yönetim şirketleri ve/veya Aracı Kurumlar tarafından aracılık hizmeti kapsamında işlem yapılan müşterilerin finansal varlıklarının veya müşterinin diğer bir kurumdan virman yoluyla devrini yaptığı finansal varlıklarının, müşteri adına saklama kuruluşu nezdinde açılacak hesaplar altında saklanması, kayıtlarının tutulması, operasyonel işlemlerinin ve vergi yükümlülüklerinin gerçekleştirilmesidir.

BofA Hakkında Merak Edilenler

Bank of America, bankacılık ve finansal hizmetler sunan çok uluslu Amerikan şirketidir. Toplam varlıklar açısından ABD'nin en büyük ikinci bankası ve toplam gelir açısından ABD'nin en büyük beşinci şirketidir. 2010 yılında Forbes dergisinde yer alan listeye göre dünyanın en büyük üçüncü şirketidir.

Durdurulamıyor! Yarım Milyar Liralık Anlaşmaya İmzalar Atıldı Durdurulamıyor! Yarım Milyar Liralık Anlaşmaya İmzalar Atıldı

ABD'li yatırım bankası BofA, finansal piyasalarda işlem yapılabilmesi için milyonlarca müşterisinin alım-satımına aracılık eder. Bu sebeple Borsa İstanbul'daki yabancı alımlarının izlendiği önemli göstergelerden biri olan olarak kabul edilir. Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır.