Borsa İstanbul A.Ş. (BİST), Tureks Turunç Madencilik İç ve Dış Ticaret A.Ş. (MARBL) hisselerinde 29 Aralık 2023 tarihine kadar brüt takas uygulamasına geçildiğini duyurdu.

Bu karar, Sermaye Piyasası Kurulu’nun (SPK) Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında alındı. VBTS, hisse senetlerinde aşırı fiyat ve miktar hareketlerini önlemek amacıyla devreye sokulan bir mekanizmadır.

Enerji Şirketi Ülke Geneli Kazandığı İhaleleri Duyurdu Enerji Şirketi Ülke Geneli Kazandığı İhaleleri Duyurdu

Brüt takas uygulaması, hisse senetlerinin alım satımında netleştirme işleminin yapılmaması anlamına gelir. Yani, alınan hisselerin aynı gün içinde satılması mümkün olmaz.

Böylece, spekülatif amaçlı işlemlerin önüne geçilmesi hedeflenir.

Önceki Tedbirlerin Süresi Uzatıldı

BİST’in yaptığı açıklamaya göre, MARBL hisselerinde 1 Aralık 2023 tarihinden itibaren brüt takas uygulaması başladı. Ayrıca, bu hisselerde daha önce getirilen kredili işlem yasağı tedbiri de brüt takas süresince devam edecek.

Bu tedbirler, hisselerin işlem gördüğü pazarın veya platformun işlem kurallarından bağımsız olarak uygulanacak. VBTS tedbirleri, diğer düzenlemeler veya kararlarla belirlenen işlem esaslarının sona ermesinden sonra da geçerli olacak.