Kuzey Boru A.Ş.(KBORU), 13 kez tavan yaparak dikkat çekici bir performans sergileyerek yatırımcısını oldukça mutlu etmişti. 13 Kez tavan yapan halka arz hissesine tedbir kararı getirildi. KBORU halka arzı tavan işlemlerinin ardından tebdir kararı sonrasında taban oldu.

Kuzey Boru A.Ş.(KBORU) şirketi, son 30 günde yüzde 306 oranında bir artış ile yatırımcısının parasını tam 4 katına çıkartarak güzel bir gelir getirmişti.

KBORU şirketi, 14 Aralık'ta işlem görmeye başlamıştı ve düşüşlerden sonra kısa bir sürede tekrar etkileyici bir primlenme yaşayarak yatırımcısını oldukça memnun etmişti. KBORU halka arzının bu denli artması ile birlikte borsa yatırımcıları halka arzlara dair umutlarını tazelemişti.

KBORU hissesi bugün güne tavan yaparak başladı, dün gelen tedbir kararı sonrasında tavan bozularak hisse tabana doğru ilerledi. 13 Kez tavan yapan KBORU tedbir kararının, hemen ertesi günü yani bugün hisse tavan serisini bozdu. Bugün açılışta tavan fiyattan işlem gören hisse, %9,95'lik bir düşüşle taban fiyattan 151,10TL den işlem görüyor.

Tedbir Kararı İle İlgili Açıklama

KBORU şirketine gelen tedbir kararı ile ilgili şu açıklamalar yapılmıştı,

Yatırımcılar Takipte! Temettü Verecek Hisseler Bu Hafta İtibari İle Yayınlandı Yatırımcılar Takipte! Temettü Verecek Hisseler Bu Hafta İtibari İle Yayınlandı

''Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında KBORU.E payları 31/01/2024 tarihli işlemlerden (seans başından) 29/02/2024 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar emir paketi tedbiri ile işlem görecektir. Emir paketi tedbiri, “piyasa emri ve piyasadan limite emir girişinin kısıtlanması”, “emir iptalinin, emir miktar azaltımı ile emir fiyat kötüleştirmesinin yasaklanması” ve “emir toplama bilgi yayınının kısıtlanması” uygulamalarını kapsamaktadır. İlgili payda halihazırda uygulanmakta olan ve VBTS kapsamında önceki aşamalarda tanımlanan tedbirler de (kredili işlem yasağı ile brüt takas tedbirleri) emir paketi tedbirlerinin uygulandığı süre boyunca devam edecektir.

Not: VBTS kapsamında getirilen tedbirler, payın işlem gördüğü pazarın/platformun işlem kuralları, pazar değişimi veya diğer nedenlerle uygulanan işlem esaslarından ayrı olarak değerlendirilir. Buna göre VBTS tedbirleri diğer düzenlemeler veya kararlarla uygulamaya alınan işlem esaslarının geçerlilik süresinden ayrı olarak tedbir süresinin sonuna kadar uygulanmaya devam eder.'' denildi.

Editör: Ece Çavuşlu