Borsa İstanbul'da üst üste rekor kırılırken, yatırım şirketleri tarafından satış haftası olarak da nitelendirilebilir. Yatırım şirketlerinin satış yaparak başladığı hafta, hisse alımları ile sonlandı. En büyük satış hacmini gerçekleştiren Ziraat Yatırım şirketi 1 Milyar liralık satış hacmi ile öne çıktı.

Borsa İstanbul'da yaşanan sevindirici artış bu haftanın kapanışına da yansıdı. 9400 Seviyelerine kadar yükselen BİST, bu haftayı da pozitif kapatarak toplamda 4 hafta boyunca pozitif kapanışlara neden oldu. 2023 Yılının sonlarında azalan halka arz ve borsa güven endeksi tekrardan kendini toplamaya hazırlanıyor. Yılbaşı sonrasında gelen art arda halka arz haberleri sonrasında borsa İstanbul, 9400 seviyelerine kadar yükseldi.

Borsa İstanbul'un istikrarlı bir şekilde ilerlemesinin en önemli nedenleri arasında, alış hacminin günden güne artması gösterildi. Yatırım şirketleri tarafından hafta başı yapılan satış işlemleri hafta ortasında yerini alış hacimlerine bırakıyor. En büyük yatırım şirketlerinden biri olan Ziraat Yatırım tarafından 1 Milyar liralık satış yapılmasına rağmen, alış işlemleri oldukça fazla.

Ziraat Yatırım Tarafından En Çok Alım Yapılan Hisseler;

Geçtiğimiz haftayı 1 milyar liralık net satış rakamı ile rekora koşan yatırım şirketi almış olduğu hisse senetleri ile yatırımcıyı iştahlandırmaya devam ediyor. Bu hafta Ziraat Yatırım şirketi tarafından alım yapılan borsa hisseleri şöyle;

2,2 Milyar TL'lik Dev Alım Yapıldı! Yatırım Şirketinin En Çok Aldığı Hisseler 2,2 Milyar TL'lik Dev Alım Yapıldı! Yatırım Şirketinin En Çok Aldığı Hisseler

TÜPRAŞ – Türkiye Petrol Rafinerileri A.Ş. (TUPRS),

Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları T.A.Ş. (EREGL)

Koç Holding A.Ş. (KCHOL)

Editör: Ece Çavuşlu