Borsada görünüm pozitif olarak ilerlerken, yatırımcılar alım yaparak güne başladı. Borsa İstanbul'da alım fırsatları ile karşılaşan yatırımcılara bir destek de yabancı yatırımcılardan gelmektedir.

Son zamanlarda oldukça artan yabancı yatırımcı oranı için, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) haftalık menkul kıymet istatistiklerini açıklayarak borsada aktifliğini devam ettiren yabancı oranlarını açıkladı.

100 Lotunuz 388 Lot Olacak! Yatırımcısına Bedelsiz Kararını Duyurdu 100 Lotunuz 388 Lot Olacak! Yatırımcısına Bedelsiz Kararını Duyurdu

Buna göre yurt dışında yerleşik kişiler 19 Ocak haftasında tam 145.60 milyon dolarlık hisse senedi alımı yaptı. Yurt dışı yerleşikler DİBS tarafında ise net 40.30 milyon dolarlık satış gerçekleştirdi. Yurt dışı yerleşikler bir önceki haftada 157.40 milyon dolarlık hisse senedi almış ve 424.90milyon dolarlık DİBS alımı yapmıştı. (Merkez Bankası, söz konusu verileri her hafta perşembe günü, bir önceki haftanın istatistikleri olarak yayınlamaktadır.)

yabanci-1-1

İş Yatırım şirketi tarafından haftalık ve günlük hazırlanan yabancı yatırımcı raporuna göre, yabancı yatırımcıların en çok alım satım yaptığı borsa hisselerini bu yazımızda yazdık.

Yabancı Oranı Artan Borsa Hisseleri

İş Yatırım şirketi tarafından hazırlanan raporda, yabancı yatırımcı oranı en çok artan hisseler şöyle;

BINHO:3.14 bps,

CATES:2.98 bps,

KFEIN:2.81 bps, iken,

Yabancı Oranı Azalan Borsa Hisseleri

İş Yatırım şirketi tarafından hazırlanan raporda, yabancı yatırımcı oranı en çok azalan hisseler şöyle;

GLBMD:-2.26 bps,

DOFER:-2.12 bps,

HATSN:-1.95 bps. hisseleri olarak öne çıkmaktadır.

Bazı Borsa hisselerinde ise;

ATEKS:10 gün,

AYGAZ:10 gün,

CRDFA:10 gün,

LOGO:10 gün,

NUGYO:10 gündür yabancı oranları sürekli artış gösteriyor.