Bosch Fren Sistemleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. (BFREN), Ford Otomotiv Sanayi ve Ticaret A.Ş.'ye (FROTO) elektrikli fren sistemleri tedarik etmek üzere Robert Bosch GMBH ile bir ön mutabakat imzaladığını Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) bildirdi.

Şirketin KAP’a yaptığı açıklamada, bu projeye ilişkin yatırım tutarlarının netleşmesinin ardından Yatırım Teşvik Belgesi alındığı ve tamamlanan üretim hattının 2023 yılı içinde kullanıma hazır hale geldiği belirtildi.

Açıklamada, 2023 yılı içinde ilk siparişlerin önseri olarak Ford’a sevk edildiği ve 2024 yılında seri üretime devam edileceği de kaydedildi.

Şirket, elektrikli fren sistemleri tedariki ile hem yerli hem de küresel pazarlarda rekabet gücünü artırmayı ve sürdürülebilir büyüme sağlamayı hedeflediğini duyurdu.

7 Milyar Dolarlık Borçlanma İçin SPK'ya Başvurdu 7 Milyar Dolarlık Borçlanma İçin SPK'ya Başvurdu

BFREN'in yaptığı KAP açıklaması şöyle:"Şirketimiz Bosch Fren Sistemleri Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi ile şirketimiz pay sahiplerinden Robert Bosch GMBH tarafından Ford Otomotiv Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi’ne elektrikli fren sistemleri tedarik edilmesi hususunda bir ön mutabakat oluşturulduğu ve bu projeye ilişkin hat yatırım tutarlarının netleşmesi akabinde teşvik belgesi başvurusu yapılarak Yatırım Teşvik Belgesi alındığı daha önce kamuoyu ile paylaşılmıştı.
 
 Bu kapsamda tamamlanmış olan üretim hattı 2023 yılı içerisinde kullanıma hazır hale gelmiştir. Daha önce kamuoyu ile paylaşılan üretim planı öngörüsüne uygun olarak 2023 yılı içerisinde önseri olarak ilk siparişler Ford Otomotiv Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi’ne sevk edilmiş olup, 2024 yılı içerisinde Ford Otomotiv Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi’nin üretim planına uyumlu olarak ürünlerin seri üretimine devam edilecektir."