Casa Emtia Petrol Kimyevi şirketi yüzde 1000 bedelsiz sermaye artırımını açıklamıştı. Bu sermaye artırımına göre 100 lotunuz 1100 lot olacak. 22.09.2023 tarihinde şirket tarafından açıklanan bu karar ile birlikte yatırımcılar büyük ölçüde meraklanmış durumda. 22.09 tarihinde alınan kararın işlemi için şirket geçtiğimiz günlerde bir açıklama yaparak yatırımcısını bilgilendirdi.

Casa Emtia Petrol Kimyevi şirketi tarafından açıklanan yüzde 1000 bedelsiz sermaye artırım kararı sonrasında, yatırımcıların en çok merak ettiği konulardan biri olan lot dağıtımı ve şirket açıklamasını yazımızın devamında sizlerle paylaştık.

11 Kat Sermaye Artırımı Detayları

Casa Emtia Petrol Kimyevi şirketi tarafından açıklanan sermaye artırımı haberinin detayında, 4.900.000 TL olan şirket sermayesinin 53.900.000 TL çıkarılması hedeflenmektedir. Bu artırım fiyat hedefleri doğrultusunda, şirket yatırımcısına 11 kat kat daha fazla hisse verecek. Örnek olarak bahsedilmek istenirse, sermaye artırımı öncesinde 100 lotu olan bir yatırımcının, artırım sonrasında toplamda 1100 lot hissesi olmuş olacak.

Halka Arz Sonrası Milyarlık Satın Alımı Duyurdu Halka Arz Sonrası Milyarlık Satın Alımı Duyurdu

Şirket Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Casa Emtia şirketi; 1976 yılında, Karsusan Karadeniz Su Ürünleri Sanayi A.Ş. unvanıyla, Türkiye Sınai Kalkınma Bankası önderliğinde, Türkiye’nin az gelişmiş bölgelerindeki yörelerinin ürünlerini emek ve yoğun sanayi ile değerlendirmek üzere, Dünya Bankası’ndan sağladıkları kredi kullandırılarak; vergi, resim, harç istisnası, %100 gümrük muafiyeti ve yatırım indirimi gibi teşviklerden faydalanılarak Anonim Şirketi olarak kurulmuş, ve 2012'de halka açılmıştır. 1976 yılından 2014 yılına kadar, balık unu ve balık yağı üretimi ile sektörünün öncü firmalarından biri olarak faaliyetlerine devam etmiş olan şirket, mevsimsel konjonktüre bağlı olması hasebiyle ciro üretemez duruma gelmiş ve Borsa Yönetim Kurulunun 2015 yılındaki kararı gereği, payları Yakın İzleme Pazarı'na alınmıştır.

casa-emtia

2019 yılında gerçekleşen yönetim değişikliği paralelinde, Sermaye Piyasaları Kurulu ve Ticaret Bakanlığı izinleri alınarak, Şirket’in ünvanı CASA EMTİA PETROL KİMYEVİ VE TÜREVLERİ TİC. A.Ş.,  ana faaliyet konusu ise emtia ticareti ve istasyon işletmeciliği olarak değiştirilmiş ve bu doğrultuda şirket faaliyete başlayarak, uzun yıllardan sonra ilk defa ciro yaratan bir yapıya kavuşmuştur.

Casa Emtia Petrol Kimyevi Hissesi Performansı

Hisse son 1 yılda %1.822,25 yatırımcısına getiri sağladı.
Son 1 ayda ise %35 getiri sağladı.
Şirket hisseleri sermaye artırım haberlerinin çıkmasından önce günü tavan yaparak tamamladı.