Borsa İstanbul tarafından yapılan açıklamada,  4 Ocak’ta işlem görmeye başlayan Oncosem Onkolojik Sistemler ve Beyaz Filo Kiralama şirketinin hisselerine 27 Nisan tarihine kadar ’brüt takas’ uygulanacağı açıklandı.

Brüt takas uygulamasındaki pay senetleri alındıkları gün satılamamaktadır. Ayrıca alım-satımlarda da bunları karşılayacak tutarda nakit ve menkul kıymet bulundurma zorunluluğu vardır. Brüt takas ile birlikte Oncosem hisselerindeki açığa satış yasağı da sürmeye devam edecek.

Yüzde 1150 Bedelsiz Sermaye Artırımı Yapacak Yüzde 1150 Bedelsiz Sermaye Artırımı Yapacak

Oncosem dışında, Gimat Mağazacılık (GMTAS) ve Koray Gayrimenkul (KGYO) hisselerine de 27 Nisan’a kadar açığa satış yasağı getirildiği bildirildi.

Açığa satış (short selling), bir yatırımcının işlem sırasında sahip olmadığı bir varlığı, bu varlığın değerinde düşüş beklentisiyle satmasına denmektedir. Söz konusu varlık vadesi gelince teslim edilir, varlığın iki işlem arasındaki değer farkıyla kar veya zarar edilmektedir.

111

Tedbir Kararı Gelen Hisseler Ve Faaliyetleri

1.) ONCOSEM:

Oncosem Onkolojik Sistemler, 2008 yılında kurulmuş olup, kanser tedavisinde kullanılan ekipmanların ve tıbbi cihazların üretimi yapmaktadır. Diagnostik testler ve Koruyucu ekipmanlar üretimi ile de başarısını göstermiş Ankara merkezli bir şirkettir.

Şirketin en büyük hizmeti olarak;

  • Yıllık 3 milyon Kemoterapi Set Üretimi
  • 45 Onkoloji Merkezinde,
    Otomatik Kemoterapi İlaç Hazırlama olarak iki hizmet öne çıkmaktadır.

2.) GİMAT MAĞAZACILIK:

Her çalışmasını ve yatırımı Yozgat halkının geleceği için kurgulayan GİMAT; 9 Süpermarket, 3 restoran, 1 pastane, ulusal firma bölge bayilikleri,  1 fırın ve medya grubu marka ağını genişletmiştir.

Bu toprağın markası bu toprağın yatırımı ve bu toprağın markası olan GİMAT, bu ülkenin geleceği için üretmeye, çalışmaya ve büyümeye yönelik projelerine hız kesmeden devam ettirmektedir.

3.) KORAY GAYRİMENKUL:

Türkiye'nin lider gayrimenkul yatırım ortaklıklarından Koray GYO, Aralık 1996'da Yapı ve Kredi Bankası ile Koray Grubu'nun ortak girişimi olarak faaliyetine başlamıştır. Mayıs 2021 tarihi itibari ile Yapı ve Kredi Bankasının hisselerinin Koray Gayrimenkul ve Yatırım A.Ş. tarafından satın alınması ile Koray Grubu’nun bir parçası olmuştur. Koray GYO, tüm deneyimini, bilgi birikimini ve enerjisini kentsel yaşamın sürekli gelişen ve değişen gereksinimlerine uygun, insana odaklı projeler geliştirmeye yoğunlaştırmıştır.

Koray Gayrimenkul bünyesinde devam eden proje olarak İstanbul’un yükselen yerleşim yerlerinden Göktürk’te başlayan Liberté projesi vardır.