Yeo Teknoloji, Romanya'nın Caracal kentinde 18,57 MW kapasiteli bir güneş enerjisi santrali (GES) yatırımını tamamladı.

YEOTK'in %51 ortağı olduğu Defic Globe Enerji A.Ş.'nin %100 bağlı ortaklığı olan Future PV tarafından geliştirilen proje, yılda 26 GW enerji üretmesi ve 32.000 ton/yıl karbon salınımını önlemesi bekleniyor.

Projenin finansmanı, Yeo Teknoloji'nin dünyanın farklı coğrafyalarında bulunan ofisleri sayesinde Avrupa kaynaklarından sağlandı.

Bu Haftanın En Çok Kazandıran Şirketleri Açıklandı! Liste Başında Savunma Sanayi Var Bu Haftanın En Çok Kazandıran Şirketleri Açıklandı! Liste Başında Savunma Sanayi Var

Bu durum, şirketin global oyuncu olma yolunda önemli bir adım olarak değerlendiriliyor.

KAP Açıklaması

"27 Mart 2023 tarihli KAP açıklamasında inşaatına başladığını duyurduğumuz ve Şirketimizin %51 ortağı olduğu Defic Globe Enerji A.Ş’nin %100 bağlı ortaklığı olan Future PV’nin kendisine ait Romanya Caracal’da bulunan 18,57 MW kapasiteli GES yatırımı tamamlanarak açılışı yapılmıştır. Yılda 26 GW enerji üretmesi beklenen projede 32.000 ton/yıl karbon salınımının önüne geçilmiş olacak.

Yenilenebilir enerjide 2030 yılına kadar 1 GW kapasite hedefleyen Şirketimiz, dünyanın farklı coğrafyalarında ofisleri ve iş yapma kabiliyetiyle söz konusu projenin finansmanını Avrupa kaynaklı sağlayarak hem global oyuncu olma yolunda adım atmış hem de yatırımcı kimliği ön plana çıkmış oldu."