Borsa İstanbul, güne yüzde 0,63 yükselişle 8.142,06 puandan başlayan Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, günü yüzde 0,98 değer kazanarak 8.169,89 puandan tamamladı. Borsa İstanbul'da yaşanan bu pozitif görünümün en büyük sebeplerinden biri de yabancı yatırımcıların hisse alımına devam etmeleri. Geçtiğimiz 1 ay boyunca BofA ve bir çok yabancı yatırım şirketi Borsada işlem hacimlerini arttırmaya devam ediyor.

Borsada görünüm pozitif olarak ilerlerken, yatırımcılar alım yaparak güne başladı. Borsa İstanbul'da alım fırsatları ile karşılaşan yatırımcılara bir destek de yabancı yatırımcılardan gelmektedir.

Son zamanlarda oldukça artan yabancı yatırımcı oranı için, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) haftalık menkul kıymet istatistiklerini açıkladı.

Savunma Sistemlerinde Çığır Açan Dev Anlaşma Duyuruldu Savunma Sistemlerinde Çığır Açan Dev Anlaşma Duyuruldu

Buna göre yurt dışında yerleşik kişiler 19 Ocak haftasında tam 145.60 milyon dolarlık hisse senedi alımı yaptı. Yurt dışı yerleşikler DİBS tarafında ise net 40.30 milyon dolarlık satış gerçekleştirdi. Yurt dışı yerleşikler bir önceki haftada 157.40 milyon dolarlık hisse senedi almış ve 424.90milyon dolarlık DİBS alımı yapmıştı. (Merkez Bankası, söz konusu verileri her hafta perşembe günü, bir önceki haftanın istatistikleri olarak yayınlamaktadır.)

borsa-11

Yabancı yatırımcılar önceki haftalarda da alım tarafta olmuştu. Tam 9 hafta süren alım serisine 5 Ocak haftasında ara veren yurt dışı yerleşikler son 2 haftada yine alım tarafında yer aldı.