SISE, Kırklareli Lüleburgaz’daki 200 bin ton/yıl üretim kapasiteli otomotiv camı üretimine yönelik hat yatırımını tamamladığını ve 21 Eylül 2023 tarihinde devreye aldığını duyurdu.

Şirket, yaklaşık 4 milyar TL yatırım harcaması ile gerçekleştirdiği bu yatırımla Türkiye’nin otocam ihtiyacını karşılamayı ve küresel rekabette avantaj sağlamayı hedefliyor.

SISE, Kamuyu Aydınlatma Platformu'nda (KAP) yaptığı açıklamada, özel tasarımı ve yüksek kapasitesi ile Şişecam’ın vizyonunun ve teknolojik yetkinliklerinin simgesi niteliğindeki otocam üretim hattı ile üretimde yüksek oranda verimlilik sağlanacağını belirtti.

Günün Önemli Şirket Ve Borsa Haberleri 24 Temmuz 2024 Günün Önemli Şirket Ve Borsa Haberleri 24 Temmuz 2024

Şirket, ayrıca 114 kişiye ek istihdam yaratacak bu yatırıma ek olarak, global ölçekte en yüksek kapasiteye sahip 5 düz cam yatırımından biri olan Tarsus’taki TR9 float hattı yatırımının da devam ettiğini ifade etti.

KAP Açıklaması

"13.09.2021 tarihli açıklamamız ile kamuoyuna duyurulmuş olan, Kırklareli Lüleburgaz’daki 200 Bin ton/yıl üretim kapasiteli otomotiv camı üretimine yönelik hat yatırımımız tamamlanarak, 21.09.2023 tarihinde devreye alınmıştır.

Türkiye için bir float hattı büyüklüğüne ulaşmış otomotiv camı ihtiyacının artarak devam etmesi ve küresel çapta artan rekabet sonucunda, otomotiv ham cam talebinin karşılanması ve operasyonel verimlilik artışı hedeflerine yönelik olarak yaklaşık 4 Milyar TL (190 Milyon ABD Doları) yatırım harcaması ile Lüleburgaz’da devreye alınan otocam üretimine yönelik hattımız, özel tasarımı ve yüksek kapasitesi ile Şişecam’ın vizyonunun ve teknolojik yetkinliklerinin simgesi niteliğindedir.

Standartların dışında genişliğe sahip hat enine ve 200 Bin ton/yıl kapasiteye sahip otocam üretimine yönelik hattımız ile üretimde yüksek oranda verimlilik sağlanabilecektir. Ayrıca, Şişecam’ın mevcut durumda otocam üretimi yapan float hatları, kapasiteleri ve verimlilikleri artırılarak tamamen mimari cam üretimine yönlendirilebilecektir.

Şişecam’ın 114 kişiye ek istihdam yaratacak otocam üretimine yönelik hat yatırıma ek olarak, global ölçekte en yüksek kapasiteye sahip 5 düz cam yatırımından biri olan Tarsus’taki TR9 float hattı yatırımı devam etmektedir. Bu yatırıma ilişkin gelişmeler kamuoyuyla paylaşılacaktır."