Borsa İstanbul A.Ş. (BİST), MHRGY.E paylarında volatilite bazlı tedbirler uygulanacağını duyurdu.

BİST, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) kararıyla devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında, MHRGY.E paylarının fiyatında aşırı dalgalanma yaşandığını tespit etti.

Bu nedenle, MHRGY.E paylarında 25 Ekim 2023 tarihinden 24 Kasım 2023 tarihine kadar açığa satışa ve kredili işlemlere izin verilmeyeceğini bildirdi.

Düşüş Yaşayan O Hissenin Yatırımcısına Milyon Liralık Ceza Düşüş Yaşayan O Hissenin Yatırımcısına Milyon Liralık Ceza

BİST, yaptığı açıklamada, VBTS’nin payların fiyat istikrarını sağlamak ve spekülatif işlemleri önlemek amacıyla uygulandığını belirtti. Açıklamada, VBTS tedbirlerinin payın işlem gördüğü pazarın veya platformun işlem kurallarından bağımsız olarak değerlendirildiği ve tedbir süresinin sonuna kadar devam edeceği vurgulandı.

BİST, ayrıca SPK’nın 06 Şubat 2023 tarihli kararıyla BİST Pay Piyasası’nda tüm paylarda açığa satış işlemlerinin yasaklandığını hatırlattı. BİST, bu yasağın ikinci bir duyuru yapılıncaya kadar geçerli olduğunu ve yatırımcıların bu hususa dikkat etmeleri gerektiğini ifade etti.

KAP Açıklaması

"Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında MHRGY.E, paylarında 25/10/2023 tarihli işlemlerden (seans başından) 24/11/2023 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar açığa satışa ve kredili işlemlere konu edilemeyecektir."

Yatırımcısına Yüzde 60,70 Oranında Kazanç Sağladı

18 Ekim tarihinde 4,30 TL fiyattan halka arz edilen MHRGY payları, 24 Ekim Salı gününü 6,91 TL'den kapattı. Yatırımcılarına yüzde 60,70 oranında kazanç sağlayan gayrimenkul şirketinin paylarına BİST tarafından tedbir kararı verildi. Yapılan açıklamaya göre açığa satış ve kredili işlem yasağı konulan şirket payları, 24 Kasım tarihine kadar tedbirli şekilde işlem görmeye devam edecek.