Borsa İstanbul A.Ş. (BİST), BORLS.E paylarında volatilite bazlı tedbirler uygulanacağını duyurdu.

Borsa Güne Alıcılı Ve Yüksek Başladı Borsa Güne Alıcılı Ve Yüksek Başladı

BİST, BORLS.E paylarının fiyatında aşırı dalgalanma yaşandığını tespit etti. Bu nedenle, BORLS.E paylarında 26 Ekim 2023 tarihinden 24 Kasım 2023 tarihine kadar açığa satışa ve kredili işlemlere izin verilmeyeceğini bildirdi.

BİST, yaptığı açıklamada, volatilite bazlı tedbir sisteminin (VBTS) endeksin belirli bir oranda düşmesi veya yükselmesi durumunda piyasayı korumak ve dengelemek amacıyla uygulandığını belirtti.

Açıklamada, VBTS tedbirlerinin payın işlem gördüğü pazarın veya platformun işlem kurallarından bağımsız olarak değerlendirildiği ve tedbir süresinin sonuna kadar devam edeceği ifade edildi.

BİST, ayrıca Sermaye Piyasası Kurulu’nun (SPK) 06 Şubat 2023 tarihli kararıyla BİST Pay Piyasası’nda tüm paylarda açığa satış işlemlerinin yasaklandığını hatırlattı.

BİST, bu yasağın ikinci bir duyuru yapılıncaya kadar geçerli olduğunu ve yatırımcıların bu hususa dikkat etmeleri gerektiğini ifade etti.

KAP Açıklaması

"Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında BORLS.E, paylarında 26/10/2023 tarihli işlemlerden (seans başından) 24/11/2023 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar açığa satışa ve kredili işlemlere konu edilemeyecektir."

BORLS Halka Arz

11-12-13 Ekim tarihlerinde talep toplama sürecini tamamlayan otomotiv şirketi, 25,29 TL fiyattan 19 Ekim tarihinde işleme başlamıştı.

BİST'deki 5. işlem gününde yüzde 61,01 oranında yükseliş ile 40,72 TL seviyesine ulaşan BORLS paylarına, açığa satış ve kredili işlem yasağı konuldu.