Borusan Birleşik Boru Fabrikaları Sanayi ve Ticaret A.Ş. (BRSAN) tarafından 21 Şubat 2024 tarihinde Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapılan bildirimde Gemlik Büyük Çaplı Boru Üretim Tesisi Hakkında açıklamalar yapıldı. KAP'a yapılan açıklamanın detaylarında, Gemlik bölgesinde bulunan fabrikanın iştirak şirketine satılması ve 66 Milyon dolarlık tutarın detayları açıklandı.

Ünlü Gayrimenkul Şirketinin Kaç Lot Vereceği Hesaplandı Ünlü Gayrimenkul Şirketinin Kaç Lot Vereceği Hesaplandı

KAP Açıklaması

''Şirketimizin 18 Aralık 2023 tarihli özel durum açıklamasında, 3 fabrika ile üretim faaliyetlerimizi gerçekleştirdiğimiz Gemlik Tesisleri’nde, sadece altyapı ve proje iş kolu kapsamında yer alan büyük çaplı boruların üretiminin gerçekleştirildiği arazi ve binaların satılmasına dair çalışmalara başlandığı kamuya açıklanmıştır.

Söz konusu çalışmalar kapsamında, sadece Bursa İli, Gemlik İlçesi’nde bulunan büyük çaplı boru üretim tesisine ilişkin arazi ve binaların toplam 66.000.000 ABD Doları (yaklaşık 2.043.703.200 TL) bedel ile Borusan Grubu şirketlerinden Borçelik Çelik Sanayii Ticaret A.Ş’ye satışı 22 Şubat 2024 tarihinde tamamlanmıştır. Satış tutarının 32.500.000 ABD Doları (yaklaşık 1.006.369.000 TL) tutarındaki kısmı işlemin tamamlandığı gün peşin olarak alınmış olup, 33.500.000 ABD Doları (yaklaşık 1.037.334.200 TL) ise gayrimenkulün boş vaziyette teslim edilmesi için en geç tarih olarak öngörülen 15 Aralık 2024’te tahsil edilecektir. İlgili tutar teminat mektubu vasıtasıyla garanti altına alınmıştır.

Gemlik Tesisleri’nde satışı yapılan ilgili arazi üzerinde yer alan büyük çaplı boruların üretiminde kullanılan makine ve ekipmanların satışı veya taşınması alternatifleri üzerinde çalışmalarımız devam etmekte olup, somut gelişmeler kamu ile ayrıca paylaşılacaktır.

Türkiye’de üretimi uzun yıllardır devam eden ve halen Gemlik Tesisleri’mizde yer alan, endüstri, inşaat ve otomotiv segmentindeki müşterilere sunulan boru üretiminde kullanılan makine, ekipman, arazi ve binalar, ilgili satış işleminin kapsamı içinde değildir. Şirketimiz Türkiye’de Gemlik, Halkalı ve Bursa tesislerinde üretim faaliyetlerine devam edecektir.

İşbu açıklamamızın İngilizce çevirisi de yer almakta olup açıklama metinlerinde herhangi bir farklılık olması durumunda, Türkçe açıklama esas kabul edilecektir.'' denildi.

Editör: Ece Çavuşlu