İzdemir Enerji Elektrik Üretim A.Ş. (IZENR), Manisa’da 51 MWe kurulu güç ilave yatırımı için 947.962.564 TL tutarlı ve 3 yıl süreli Yatırım Teşvik Belgesi aldığını açıkladı.

Şirket, Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) yayımlanan açıklamasında, yenilenebilir enerji üretimi alanında 147 MWe üretim hacmine sahip arazi üzerine, 24,1 MWe kurulu gücünde güneş enerjisi santrali (GES) yatırımı için daha önce alınan Yatırım Teşvik Belgesi haricinde, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınden yeni bir yatırım teşvik belgesi alındığını bildirdi.

Yatırımcılarına Yüzde 150 Bedelsiz Pay Verecek Yatırımcılarına Yüzde 150 Bedelsiz Pay Verecek

Açıklamada, yatırım teşviki kapsamında vergi indirimi, sigorta primi işveren hissesi ve KDV istisnası destek unsurlarından yararlanılacağı ifade edildi.

KAP Açıklaması

"Şirketimizin, Manisa ilinde yenilenebilir enerji üretimi alanında 147 MWe üretim hacmine sahip arazi üzerine, 24,1 MWe kurulu gücünde GES yatırımı için daha önce alınan Yatırım Teşvik Belgesi haricinde, 51 MWe kurulu güç ilave yatırımı için T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan 19.10.2023 tarihli  559912 sayılı 947.962.564,00  TL tutarlı ve 3 yıl süreli Yatırım Teşvik Belgesi alınmıştır.

Yatırım teşviki kapsamında Vergi indirimi ( %70, YKO %30), Sigorta Primi İşveren Hissesi (6 Yıl) ve KDV istisnası destek unsurlarından yararlanılacaktır."

IZENR Faaliyeti Nedir?

İzdemir Enerji Elektrik Üretim A.Ş. (IZENR), 2003 yılında kurulan ve Borsa İstanbul’da işlem gören bir termik enerji santrali şirketidir. Şirket, İzmir Aliağa’da 103.485 metrekarelik bir alanda, süperkritik çevrimli pulverize yakma teknolojisi ile 370 MW kurulu gücünde elektrik üretmektedir. Şirket, temiz kömür yakma teknolojileri, baca gazı kükürt arıtma sistemi, elektrostatik toz çökeltme filtreleri ve deNOx sistemi gibi çevreye saygılı yöntemler kullanmakta ve uluslararası standartlara uygun olarak faaliyet göstermektedir. Şirket, yıllık 2.562.000.000 kWh elektrik enerjisi üreterek ülkenin ihtiyacının yaklaşık %1’ine karşılık gelmekte ve bölge ekonomisine katkı sağlamaktadır. Şirket, iş sağlığı ve güvenliği alanında da risk yönetimi ve sürekli iyileştirme esaslarını benimsemekte ve çalışanlarının sağlığını ve güvenliğini ön planda tutmaktadır.